Az enyhe fokú, belsőaranyér gyakran tünetmentes. Ebben a kezdeti stádiumban csak vizsgálat, végbéltükrözés során ismerik fel a betegséget. Ilyenkor kezelést sem igényel, a székrekedésen enyhít, ha rostban gazdag táplálékot fogyasztunk, például teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut, zöldségeket, gyümölcsöt. Ha az aranyér súlyosabb, akkor megjelennek a kellemetlen, kínosabb tünetek is. Így például a véres széklet; a fájdalmas, begyulladt, váladékozó, vérző dudor a végbélen; szúró, feszítő fájdalom; viszketés; illetve az ülés során jelentkező fájdalom.

Az aranyér legelső tünete a vécéhasználata után, a toalettpapíron található vércsík. Ebben a stádiumban az aranyeres csomók kitüremkednek, de maguktól vissza is húzódnak. Ez az állapot rendszerint nem jár fájdalommal, a vérzés csekély mértékű, de ilyenkor már érdemes tenni ellene, mielőtt komolyabb gondot okozna. Ha az aranyér begyullad, fájdalmas, kemény dudorrá fejlődik, már tapintható a végbélnyílásnál. Ebben az állapotban egyre fájdalmasabb lesz a székletürítés, a kellemetlen, feszítő, szúró érzés pedig ülés hatására csak fokozódik.

Összességében elmondhatjuk, hogy a belső aranyér fő tünete a vérzés, amely legtöbbször panaszmentes, azonban a külső aranyér fájdalmas, gyulladt állapot, amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Forrás: hazipatika.com